Jak vybrat kontaktní čočky?

Už vás omrzel obroučkami ohraničený svět, nebo jen hledáte pohodlnější alternativu při sportování? Kontaktní čočky lze nosit celý den takřka bez omezení. Při jejich nákupu zvažte frekvenci používání i případné citlivosti a alergie očí. Vždy si rovněž zkontrolujte kompatibilitu a počet dioptrií. Vše potřebné se dočtete v našem rádci Jak vybrat kontaktní čočky.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Jak vybrat kontaktní čočky - první rozhodování

Kontaktní čočka a její výhody

Kontaktní čočky se na rozdíl od brýlí vkládají přímo na rohovku oka, a nejsou tak na první pohled vidět. Při správném zacházení vám čočky nebudou během nošení překážet, a skvěle tak poslouží např. při sportování. Jejich výhody pocítíte také v zimě, kdy nebude třeba řešit zamlžování a v létě si zas bez starostí budete moci nasadit jakékoliv sluneční brýle.

Ani déšť vás v ničem neomezí, což jistě oceníte po dlouholetých zkušenostech se zaschlými kapkami na sklech brýlí. I přes řadu výhod se stále najdou zarytí odpůrci kontaktních čoček, jejichž argumentem je především nutná pravidelná péče o čočky a prvotní strach z jejich aplikace.

Kontaktní čočky - důvody nákupu

Ve chvíli, kdy zvažujete, zda pořídit dioptrické brýle, nebo kontaktní čočky, držíte v ruce nejspíš zprávu od vašeho očního lékaře. Nejčastější motivací k nákupu čoček tedy bývá nutná korekce oční vady, případně prevence.

Dalším důvodem však může být změna image, kdy lze prostřednictvím čoček změnit barvu vašich očí. V takovém případě pro vás budou podstatnější jiné parametry a zřejmě např. intenzita nošení nebude tak častá.

Druhy kontaktních čoček podle účelu nošení

Dioptrické

Kontaktní čočky dioptrické slouží většinou při korekci očních vad. Vybírejte je na doporučení vašeho očního lékaře či kontaktologa. Frekvenci nošení volte podle vlastních preferencí, oblíbené jsou např. kontaktní čočky měsíční dioptrické.

Mohou ale sloužit zároveň jako prostředek pro změnu vaší image. K tomu účelu hledejte barevné kontaktní čočky dioptrické. Mezi nejvyhledávanější patří zelené dioptrické kontaktní čočky a modré kontaktní čočky dioptrické.

Dioptrické kontaktní čočky

Nedioptrické

Kontaktní čočky nedioptrické primárně mění barvu a vzhled očí. V této kategorii seženete jak tónovací čočky, které pouze zdůrazní vaši přirozenou barvu, nebo přímo kontaktní čočky barevné nedioptrické.

Vyhledávané jsou např.:

Ty změní vaši vizáž zásadním způsobem. Nápaditých provedení se není třeba bát, ani velmi tmavě zabarvené čočky nijak nezhoršují kvalitu vidění. Mezi oblíbené barevné kontaktní čočky dále patří např.:

Zelené kontaktní čočky Černé kontaktní čočky Modré kontaktní čočky Hnědé kontaktní čočky Bílé kontaktní čočky Červené kontaktní čočky Žluté kontaktní čočky Fialové kontaktní čočky Růžové kontaktní čočky Šedé kontaktní čočky Barevné kontaktní čočky roční

Nová barva očí není s barevnými kontaktními čočkami problém

Typy kontaktních čoček podle oční vady

Sférické

Sférické kontaktní čočky jsou určené pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti. Název typu čoček je odvozen od jejich tvaru, který je kulovitě zakřivený takzvaně do sféry. Pokud je provedení zploštělé, označujeme ho za asférické. To má o něco lepší optické vlastnosti a je schopné pomoci i při lehkém astigmatismu.

Torické

Torické kontaktní čočky, nazývané též astigmatické čočky, tedy čočky napravující astigmatismus (oční vadu, při které je rohovka nebo čočka oka nepravidelně zakřivená). Torické čočky jsou charakteristické různým počtem dioptrií ve dvou kolmých osách, čímž vyrovnávají nerovnosti na rohovce.

Multifokální

Multifokální kontaktní čočky jsou určeny ke korekci očních vad, kdy je zrak zhoršen na blízko i na dálku zároveň. Obvykle pomáhají při presbyopii, která se projevuje neschopností oka zaostřit na blízko. Tyto čočky mohou mít 2 (bifokální) a více zón (multifokální), které oku umožní plynulý přechod při zaostřování na blízko a následně na dálku. Tyto kontaktní čočky často zlepšují projevy očních vad, jako jsou únava očí a bolest hlavy.

Jaké kontaktní čočky podle frekvence nošení

Jednodenní

Jednodenní kontaktní čočky ráno aplikujete a večer vyhodíte. Odpadá vám tedy nutnost údržby a čištění. Tato varianta je hygieničtější, protože nevytvoří prostor k usazení většího množství nečistot. Volí je proto alergici a osoby trpící na citlivé oči.

Jednorázové čočky představují výbornou alternativu pro sportovce, kteří v běžném provozu nosí brýle a na sport je sundávají. Pokud byste však plánovali pravidelné nošení čoček, jednodenní balení se z dlouhodobého hlediska vyplatí nejméně a také je poměrně neekologické. Oblíbenou variantou balení jsou jednodenní kontaktní čočky 10ks.

Čtrnáctidenní

Varianta kontaktní čočky 14 denní je vhodná jak na střídání s brýlemi, tak na primární nošení. Oproti následujícím měsíčním modelům je ten dvoutýdenní zlatou střední cestou, kdy nejsou oči tolik namáhané a zároveň nemusíte kupovat jedno balení za druhým.

Dvoutýdenní čočky jsou také oblíbenou volbou na dovolené. Vždy je ale třeba jejich vyndání na noc a uložení do roztoku. Existují i speciálnější typy, které není třeba na každou noc vyndávat, tím se ovšem zkracuje čtrnáctidenní interval.

Měsíční

Cenově výhodně vycházejí kontaktní čočky měsíční, které je stejně jako dvoutýdenní modely nutné na noc ukládat do roztoku. Takto dlouhodobé používání mohou některé oči snášet hůře a především alergici často pociťují potíže.

Měsíční kontaktní čočky si už pořizují zkušení uživatelé využívající čočky jako primární způsob korekce oční vady. Pečlivá údržba je však základním předpokladem pro bezproblémové používání. V opačném případě hrozí podráždění rohovky nebo zánět.

Čtvrtletní

Pro kontaktní čočky 3 měsíční ještě více než u měsíčních modelů platí vysoké nároky na správnou a důkladnou údržbu. Tyto typy čoček jsou vhodné zejména pro zkušené uživatele, kteří nemají problém s citlivýma očima.

Ačkoliv je tenké čtvrtletní provedení velmi odolné vůči usazování nečistot, pořiďte si kvalitní roztok a pouzdro, ve kterém budete čočky pravidelně dezinfikovat.

Půlroční a roční

Do kategorie kontaktní čočky roční spadají hlavně nedioptrické kontaktní čočky, které nejsou určené ke každodennímu nošení. Najdete zde barevné čočky na Halloween, krycí a tlumící čočky podtrhávající osobitý styl a jiné originální provedení. Čočky pro příležitostné nošení bývají oproti ostatním levnější ale také méně odolné. Zvýšená hygiena a péče je proto na místě.

Frekvenci nošení vybírejte s ohledem na své návyky

Důležité parametry

Zakřivení

Tento údaj vyjadřuje zakřivení zadní plochy čočky. Protože se tato plocha přímo dotýká rohovky, měla by odpovídat jejímu zakřivení. Hodnota zakřivení se značí zkratkou BC (base curve - základní zakřivení). Většinou se setkáte s číslem BC 8,4 nebo 8,6. I když byla tato hodnota dříve poměrně zásadní, v dnešní době se vyrábí velmi přizpůsobivé a pružné modely, které padnou většině typům rohovek.

Zakřivení čoček dokáže změřit pouze oční lékař na přístroji zvaném autorefraktometr, který dále zjistí vaše dioptrie, cylindr či osu oka.

Průměr

Ke zjištění šířky čočky poslouží hodnota průměru udávaná v milimetrech. Nejčastěji se setkáte s rozmezím od 13,5 do 14,5 mm. Na obale tuto informaci naleznete pod zkratkou DIA (diametr). Měkké čočky se dnes většinou vyrábí s univerzálním průměrem vhodným pro většinu očí. Průměr tvrdých čoček bývá i o 5 mm menší, dnes se však od těchto typů spíše ustupuje ve prospěch měkkých provedení.

Počet dioptrií

Údaj o dioptriích se na balení uvádí pod značkou PWR, D, dpt., S, nebo SPH (sféra). Dioptrie je jednotkou sférické síly, která se uvádí v kladných, nebo záporných hodnotách. Minus (-) označuje krátkozrakost a upravuje vidění do dálky, plus (+) je hodnota dalekozrakosti a zlepšuje vidění na blízko. Přesnou hodnotu dioptrií si nechte změřit u specialisty, přičemž ne vždy platí, že jaké dioptrie máte na brýlích, takové budou mít i vaše kontaktní čočky.

Důležité parametry Jednotka Zkratka Nejčastější hodnoty
Zakřivení milimetr BC 8,4–8,6
Průměr milimetr DIA 13,5–14,5
Dioptrie dioptrie PWR, D, dpt., S, SPH od –30 do +30

Na co se zaměřit

Počet kusů v balení

Počet čoček se obvykle udává v kusech, nikoliv v párech. Pokud tedy máte pro obě oči stejné dioptrie, vydrží vám např. balení se 6 kusy měsíčních čoček 3 měsíce. Pokud potřebujete pro každé oko jiné dioptrie, musíte si koupit 2 samostatná balení.

Materiál

Materiál zásadně ovlivňuje výsledný komfort při nošení. Obecně se rozlišují 2 základní typy, a to měkké a tvrdé čočky. Tvrdé kontaktní čočky se vyrábí z plynopropustných polymerů RPG a používají se spíše pro netypické oční vady, jako je vyklenutí rohovky. Při používání tvrdých čoček je nutná přesná úprava pro dané oko. Naopak častější měkké kontaktní čočky se vyrábí buď z hydrogelu, nebo silikon-hydrogelu. Liší se propustností vody a kyslíku.

Více informací

Hydrogelové čočky jsou původním typem měkkých kontaktních čoček. Díky hydrogelu na sebe váží hodně vody (mezi 55 až 75 %), mají skvělou povrchovou smáčivost a umožňují zvlhčování čočky snadným rozprostíráním slz. Kyslík se přes hydrogel přenáší vázaný ve vodě, což značně limituje jeho přístup k oku. Navíc při vyšším obsahu vody klesá odolnost čočky, která je křehčí a náchylnější k mechanickému poškození.

Silikon-hydrogelové čočky se potýkají s přirozenou vlastností silikonu odpuzovat vodu. Proto mají nižší obsah vody (20–50 %), zato však propouští mnohem více kyslíku a jsou méně náchylné k usazování nečistot. Nejnovější modely již dokážou propojit výhody obou materiálů, mají tedy jak vysoký obsah vody, tak skvělou propustnost kyslíku.

Propustnost kyslíku

Platí obecné pravidlo, že čím vyšší propustnost kyslíku kontaktní čočka má, tím bude pro váš zrak zdravější. Více kyslíku umožňuje oku přirozeně dýchat a rohovka může být správně vyživená. Propustnost kyslíku si kontrolujte především u čoček pro dlouhodobé nošení. Na balení se značí zkratkou Dk/t. Dk udává propustnost a písmeno t tloušťku čočky.

Příslušenství a další oční optika

Aby vám čočky dobře sloužily, budou potřebovat správnou péči. Čočka se znehodnocuje především usazováním lipidových a bílkovinných částic. Proto čočky pečlivě čistěte a používejte pro manipulaci s nimi speciální příslušenství. Tím základním doplňkem bude roztok na kontaktní čočky, který slouží k uchovávání čoček, dezinfekci a hydrataci. Aby správně působil, je vhodné v něm čočky ponechat alespoň 6 hodin.

Roztoky na kontaktní čočky

K uchovávání čoček v roztoku používejte speciální pouzdro, které každý den pořádně vypláchněte čerstvou dávkou roztoku a nechte uschnout. Tak se vyhnete jeho znečištění bakteriemi a zabráníte usazování nečistot na dně. Abyste měli jistotu, že je pouzdro opravdu čisté, vyměňte ho vždy při otevření nového balení roztoku, nebo alespoň každé 3 měsíce.

Pouzdra na kontaktní čočky

Čočky ani pouzdro neoplachujte vodou z vodovodu, protože nikdy není stoprocentně čistá, a vám by hrozila oční infekce.

K hygienickému a jednoduchému vyjmutí čočky z pouzdra skvěle poslouží pinzeta. Měla by být z ohebného plastu, nikdy z kovu nebo jiného tvrdého materiálu. Její konečky by měly být opatřeny silikonovými násadkami, které čočku stisknou bez rizika mechanického poškození. Aplikátor čoček je perfektní pomocník pro nasazování na oko. Usnadní vám práci, pokud máte dlouhé nehty či nepříliš obratné prsty, a navíc poslouží i při vyjímání čočky z oka. Také začátečníkům může aplikátor ušetřit řadu prvotních starostí.

Pro zvlhčení povrchu oka a jeho ochranu se používají oční gely či kapky. Ty mají zklidňující účinek na podrážděnou rohovku a celkově osvěžují unavené oči. Setkat se můžete také s očními gely určenými pro šetrné odstraňování make-upu z okolí očí. I ty vám pomohou v případě nadměrné sekrece očí, ječného zrna či alergii.

Dioptrické brýle

Obroučky dioptrických brýlí

Sluneční brýle

Pouzdra na brýle

Rady na závěr

Užitečné tipy
  • Před každou manipulací s kontaktními čočkami je praktické použít antibakteriální gel, bude se vám hodit také při cestování, když nebudete mít po ruce mýdlo či vodu.
  • Pokud vybíráte svoje první kontaktní čočky nebo přecházíte na jiný typ či značku, poraďte se se svým očním lékařem a čočky nejlépe vyzkoušejte u kontaktologa.
  • Nepřekračujte interval nošení čoček. Pokud nemáte čočky určené i na spaní, vždy je na noc vyndejte a uložte do roztoku.
  • Pokud vám něco spadne do oka, čočka vás začne pálit nebo dřít, vyjměte ji z oka a opláchněte čistým roztokem. Nikdy nenoste čočku, která je znečištěná, nebo dokonce mechanicky poškozená.
  • Během plavání a jiných vodních sportů se snažte vyvarovat kontaktu čočky s vodou, protože hrozí znečištění, či dokonce ztráta čočky.
  • Při líčení nejprve aplikujte čočku a poté naneste make-up. Tím snížíte riziko zanesení nečistoty pod čočku. Při odličování postupujte opačně, nejprve tedy vyjměte čočky a pak se odličujte.
Jak nasadit kontaktní čočky

Před nasazováním si vždy umyjte ruce a to ideálně antibakteriálním mýdlem. Čočku vyjměte z pouzdra, položte ji na dlaň, kápněte na ni roztok a lehce ji promněte. Čočku umístěte na ukazovák a ujistěte se, že má tvar mističky (a tím pádem není naruby). Prostředníkem stejné ruky si lehce stáhněte spodní víčko a druhou rukou povytáhněte horní víčko. V této chvíli se snažte nemrkat, často pomůže obrátit zrak směrem vzhůru. Čočku si umístěte na oko a několikrát mrkněte. Pokud se čočka špatně usadí, nebo cítíte jakýkoliv diskomfort, vyjměte ji ven a očistěte roztokem před dalším pokusem.

Jak vyndat kontaktní čočky

Při vyjímání kontaktní čočky se alespoň v začátcích postavte před zrcadlo a pohled směřujte ke stropu. Ukazovákem nedominantní ruky přizvedněte horní víčko a prostředníkem dominantní ruky naopak stáhněte dolní víčko. Ukazováčkem a palcem jemně nahmatejte čočku, stáhněte ji dolů a poté z oka vyjměte. Čočku vložte rovnou do pouzdra s roztokem, v případě jednorázové ji vyhoďte. Pokud čočka nelze jednoduše stáhnout, vyčkejte, než se oko hydratuje a po chvíli vyzkoušejte znovu.